Endokrynologia

Endokrynologia zajmuje się badaniem funkcjonowania narządów wytwarzających hormony – substancji chemicznych wydzielanych do krwiobiegu. Podstawowe narządy wytwarzające hormony to tarczyca, nadnercza, jądra, jajniki, przytarczyce i trzustka. Nadzór nad nimi pełni gruczoł leżący wewnątrz czaszki – przysadka mózgowa, która odbiera sygnały z mózgu.

Zaburzenia hormonalne to inaczej schorzenia układu dokrewnego, których diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz endokrynolog. Do niego należy znalezienie przyczyny choroby oraz jej podłoża.


Do chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego należą m.in:

  • choroby tarczycy (guzy, nadczynność, niedoczynność, choroba Hashimoto, wole)
  • choroby nadnerczy (guzy, nadczynność, niedoczynność, nadciśnienie hormonalne,  zespół Cushinga, choroba Addisona)
  • choroby przysadki mózgowej  (guzy, nadczynność, akromegalia, niedoczynność, hyperprolaktynemia, choroba Cushinga)
  • choroby trzustki (guzy endokrynne, cukrzyca)
  • choroby gonad  (menopauza, andropauza, zaburzenia dojrzewania płciowego, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność)
  • choroby przytarczyc (tężyczka, osteoporoza)
  • zespoły androgenne (nadmierne owłosienie, trądzik, łysienie)
  • ginekomastia.

W procesie leczenia, bardzo ważne jest poznanie przez pacjenta mechanizmów działania i przyczyn swoich dolegliwości. Wspólny z lekarzem wybór najlepszych metod leczenia oraz ograniczenia objawów pozwoli na zaangażowanie się w terapię, która nie polega jedynie na przyjmowaniu leków, ale wymaga też od chorego samodyscypliny. Dzięki temu może on jednak żyć praktycznie bez objawów przez długie lata, a nawet całkowicie uporać się z chorobą.


Polecamy

DIAGNOSTYKA USG

Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny. Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny. Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny. Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny.

CHIRURGIA

Niedługo będzie możliwość skorzystania z osiągnięć techniki laserowej w chirurgicznych zabiegach medycyny małoinwazyjnej. Niedługo będzie możliwość skorzystania z osiągnięć techniki laserowej w chirurgicznych zabiegach medycyny małoinwazyjnej. Niedługo będzie możliwość skorzystania z osiągnięć techniki laserowej w chirurgicznych zabiegach medycyny małoinwazyjnej. Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny.

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
kalkulator

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00